İş

1 günde 9 farklı ülkeden 10 temsilci İZTO’da

İzmir’in yurt dışında bilinirliğini artırmak ve üyelerinin farklı dış pazarlara açılması için gerekli girişimleri yapmak için yoğun mesai harcayan İzmir Ticaret Odası (İZTO), bir günde 3 heyetten 9 farklı ülke temsilcisini ağırladı. .

İzmir Ticaret Odası ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ziyaretleri ekonomi Memur Ariel Sharpe ve Ekonomi Uzmanı Pınar Özdemir, Ekvador Ticaret Ataşesi Cristobal Alban, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) heyetinde yer alan Brunei Ankara Büyükelçisi Shafiee Kassim, Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhamad Iqbal, Filipinler Ankara Büyükelçisi Maria Elena Algabre , Kamboçya Ankara Büyükelçisi Kim Heng Meas, Singapur Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow, Tayland Ankara Büyükelçisi Apirat Sugondhabhirom ve Vietnam Ankara Büyükelçiliği Baş Sekreteri Nguyen Quynh. ASEAN Heyeti’ne Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya eşlik etti. Diğer üç ziyarette ise yabancı ülke temsilcilerine İzmir ekonomisi ve İzmir anlatıldı. Türkiye ile ticari, ekonomik, kültürel bağlar ve işbirliği alanlarında değerlendirmelerde bulunuldu. Yeni işbirlikleri için fikir alışverişinde bulunuldu. İzmir’in öne çıktığı yenilenebilir enerji, gıda, turizm, tekstil, otomotiv ve diğer sektörler ile ilgili kurulabilecek köprü imkanlarına değinildi.

Kızılgüneşler’den ASEAN ülkeleriyle görüşme teklifi

ASEAN ülkelerinden oluşan heyeti ağırlayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “ASEAN bölgesinde İzmirli iş insanlarımızı ve yatırımcılarımızı bekleyen büyük fırsatlar olduğunu biliyoruz. Bunu sizlerden dinlemenin çok daha güçlü olması niyetiyle ASEAN’ın kuruluş yıl dönümü için 8 Ağustos’ta İzmir’de bir toplantı düzenlemek istiyoruz. Oda lojmanımızda siz değerli büyükelçilerimiz ile ASEAN ülkelerinden İzmir’e gelecek iş insanlarımız ve üyelerimiz arasında ikili iş görüşmeleri organize edebiliyoruz.” Kızılgüneşler, bu organizasyon önerisi çerçevesinde ASEAN ülkelerinden iş insanlarının İzmir’in yatırım fırsatlarını, öne çıkan ve değerli potansiyel segmentlerini yerinde inceleme fırsatı bulacağını da sözlerine ekledi.

10 ASEAN ülkesinden 10’u ile kardeş oda anlaşması

Kızılgüneşler sözlerini şöyle sürdürdü: “Odamız 2022 yılı Aralık ayı itibari ile dünya çapında 130 oda, kurum ve kuruluş ile işbirliği anlaşması imzaladı. Ancak ASEAN ülkeleri değerlendirildiğinde sadece Malay Ticaret Odası ile kardeş oda anlaşmamız var. Ticaret ve Sanayi Singapur’da yer almaktadır.Biz 10 ASEAN’ız.8 Ağustos’a kadar her ASEAN ülkesinden kardeş odamız varsa büyük buluşma günü de ASEAN’daki kardeş ticaret odalarımızla buluşup fırsat bulduğumuz bir gün olacaktır. Onları İzmir’de ağırlamak için.”

ASEAN-İzmir gençlik buluşması

Kızılgüneşler, gençlerin hem Türkiye hem de ASEAN nüfus dağılımında çok değerli bir pay oluşturduğunu belirterek, “Gençler geleceğimizdir, bugünden kurulacak bağ geleceğe atılacak en değerli adımdır. Genç öğrencilere başarılar dilerim. ve ASEAN ülkelerindeki genç iş insanlarının şehrimizi daha yakından tanıması için.Çünkü bu gençler kısa sürede ticari, sosyal ve hatta siyasi bağları yöneten pozisyonlara gelecekler.İzmir’de 10 günlük bir eğitim programı düzenleyebiliriz. ASEAN ülkelerinden seçilecek 30 yaş altı 30 genç için ülkemizin ve şehrimizin ekonomisi, dış ticaret imkanları, sanayi bölgeleri, kalkınma alanları dahil olmak üzere.’ dedi.

Kaya: İlişkiler düzelecek

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, ülkemizin ASEAN ile ticari ve kültürel ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından belirtilen işbirliği önerilerinin hayata geçirilmesi ile Kızılgüneşler, bağların ilerlemesi açısından olumlu gelişmeler yaşanacak. Bu yöndeki çalışmaları her zaman destekliyoruz.” Tayland’ın Ankara Büyükelçisi Apirat Sugondhabhirom da söz alarak, Sayın Kızılgüneşler’in önerilerine ek olarak ASEAN ile ülkemizi yakınlaştırmak adına ASEAN ülkeleriyle yapılabilecek iş birliği önerilerini geliştirmek için çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu