Ekonomi

ABD konut inşaatçılarının güveni son 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği (NAHB) Pazartesi günü, ABD’li ev inşaatçılarının güveninin, mortgage oranlarının düşmesi ve daha iyi bir fiyatlandırma ortamının etkisiyle Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Piyasadaki mevcut konutların yetersizliği sektörü desteklemeye devam ediyor.

İnşaatçı güvenini ölçen NAHB/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi Şubat ayındaki 48 seviyesinden Mart ayında 51’e yükseldi. Bu artış, endeksin 48’de kalacağını öngören ekonomistlerin Reuters anketindeki beklentilerine meydan okudu.

NAHB Başkanı Carl Harris, alıcılardan gelen canlı talebin altını çizerek, mortgage oranlarının yılın ilerleyen dönemlerinde düşüş eğilimini sürdürmesi halinde piyasadaki hareketliliğin artacağını öngördü. Konut piyasası geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Federal Rezerv’in artan enflasyona karşı Mart 2022’de başlayan faiz artırımları nedeniyle bir yavaşlama yaşamıştı. Bu artışlar Ekim ayında 30 yıllık sabit faizli ipotekli konut kredilerinin ortalama faiz oranını yaklaşık yirmi yılın en yüksek seviyesi olan %8’e yaklaştırdı.

Ancak, Federal Rezerv’in faiz artırımı döngüsünün sonuna yaklaşmasıyla birlikte mortgage oranları gerilemeye başladı. Freddie Mac, Perşembe günü sona eren hafta için 30 yıllık sabit faizli ipotek oranının ortalama %6,74 olduğunu bildirdi. Oranlardaki bu düşüş, alıcıları piyasaya yeniden girmeye teşvik etti ve bu da potansiyel alıcılar endeksinin Kasım ayındaki 13 ayın en düşük seviyesinden bu Mart ayında Ağustos 2023’ten bu yana en yüksek noktasına yükselmesine yansıdı.

Mortgage oranlarındaki yumuşama inşaatçıların da konut fiyatlarında önemli indirimlerden kaçınmasını sağladı. NAHB’nin bulgularına göre, Aralık ayında inşaatçıların üçte birinden fazlası fiyat tavizi sunarken, bu rakam Mart ayında %24’e düşerek bir önceki yılın Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu