Haber

Ahlak polisi biriminin kapatıldığı açıklandı! İran devlet televizyonunda iddialar yalanlandı

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını kaybetmesi , ülke hükümetine karşı protestoları ateşledi. Dünyanın gözü buradayken dün dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

“KURULDUĞU YER KAPATILDI”

İran Başsavcısı Mohammad Cafer Montazeri, ülkede iki ayı aşkın süredir devam eden Mahsa Emini gösterileriyle ilgili eleştirilerin odak noktası olan “ahlak polisi” biriminin kapatıldığını duyurdu. Yargının ülkedeki son gösterileri tüm tarafları ile birlikte değerlendirdiğini belirten Muntazeri, Moral Polisi biriminin kapatılmasıyla ilgili soru üzerine, “Manevi polisin Yargı ile hiçbir ilişkisi yoktur. Moral polisi nerede olursa olsun kapatılmıştır. geçmişte kuruldular.” söz konusu.

DEVLET TELEVİZYONU REDDETMİŞTİ

Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü’nden herhangi bir açıklama yapılmadı. Arap yayın kuruluşu Al-Alam devlet televizyonu ise yabancı basının yorumları “protestolar sonucunda İslam Cumhuriyeti’nin başörtüsü ve din ahlakı konusundaki duruşundan geri adım atması” şeklinde yansıttığını savundu. Al-Alam Pazar öğleden sonra yaptığı açıklamada, “Ancak, İran İslam Cumhuriyeti’nden hiçbir yetkili Rehberlik Devriyesinin kapatıldığını söylemedi.”

ADALET BAKANLIĞI: BİZ BÖYLE BİR KARAR VERMEDİK

Öte yandan İran Adalet Bakanlığı’nın halkla ilişkiler birimine ahlak polisinin kaldırılıp kaldırılmadığı soruldu. Birim tarafından yapılan açıklamada kendilerine böyle bir kararın tebliğ edilmediği bilgisi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu