Yaşam

Apple Kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak Tarafından İmzalanan Çek Açık Artırmada

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs ile o dönemde ortağı olan Steve Wozniak’ın 1976 yılında imzaladığı bir çek, açık arttırma satışa çıkarıldı. Bu çek, bir “çek” olarak görüldüğünde değerli değildir. Ama Steve Jobs hafızası yüzündeninsanlar tarafından bakılmaktadır.

Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın imzaladığı çeki özel kılan, Apple tarihinde ikinci kontrol . Öyle ki çek imzalandığında Apple henüz kuruluş aşamasındaydı ve Apple adında resmi bir şirket yoktu. İki programcı, bu kontrol devre kartı şirketi ve Apple bilgisayarların temellerini attı. Yetkililer, şimdiden 18 teklif alan çeklerin müzayede sonunda daha pahalıya mal olacağını düşünüyor.

İşte müzayedeye çıkarılan o çek:

Az önce müzayedeye çıkarılan çekin “çek” kadar kıymetinin olmadığını söyledik. Doğrusu bu kadar. Yukarıdaki ekran görüntüsünü incelerseniz, yalnızca Steve Jobs ve ortağının olduğunu görebilirsiniz. 116 dolar 97 sent ödediklerini görüyoruz. Ancak bir zamanlar değeri yüz dolardan biraz fazla olan bu çek için verilen para artık 55 bin 527 dolar . RR Müzayedesinin müzayede evi internet sitesinde Edinilen bilgiye göre bundan sonraki miktar 61 bin 080 dolar olacak. 25 Ağustos’ta çekin yeni sahibi resmen açıklanacak.

Steve Jobs imzalı bir çek için 55 bin dolar rekor değil!

Steve Jobs tarafından imzalanan çekler sıklıkla müzayedeye çıkar. Bu içerikte; birkaç ay önce müzayedeye çıkarılan bir çek için 106 bin 985 dolar Ödeme tamamlandı. Ama bu da bir rekor değil. Geçen yıl müzayedeye çıkarılan, 1976’dan yeniden düzenlenen bir çek için. 164 bin dolar ödeme yapılmıştı. 2 numaralı çek yeni bir rekor kıracak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sadece Steve Jobs imzalı çekler değil, Apple’ın eski olan her şeyi rekor fiyatlara müzayedeye çıkarılıyor. Bunlardan bazıları:

haber-belen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu