Ekonomi

Aramco, Renault-Geely motor girişiminde %10 hisseye yaklaştı

Suudi petrol devi Aramco, Fransız otomobil üreticisi Renault ile Çinli otomotiv şirketi Geely arasında termal motorlar konusunda uzmanlaşmış bir ortak girişim olan Horse Powertrain’in %10 hissesini satın almanın eşiğinde. Aramco’nun elektrikli araç satışlarındaki yavaşlama sırasında geleneksel otomobil üreticilerine bileşen sağlayan işletmenin bir parçası haline gelmesini sağlayacak olan anlaşma şu anda görüşülüyor ve henüz sonuçlandırılmadı.

Başlangıçta, müzakerelerin ilk aşamalarında, kaynaklar Aramco’nun potansiyel olarak %20 civarında daha büyük bir pay elde edeceğine işaret ediyordu. Ancak kaynaklardan birine göre, mevcut anlaşma Horse Powertrain’in değerini yaklaşık 7,4 milyar Avro (7,92 milyar $) olarak belirliyor.

Aramco’nun hissesine ilişkin görüşmeler gizli kalırken, girişimde yer alan her iki taraf da devam eden görüşmeler hakkında yorum yapmıyor. Geely’den gelen yorum talebine mesai saatleri dışında hemen yanıt verilmedi.

Aramco’nun ortak girişime olan ilgisi ilk olarak Mart 2023’te, azınlık hissedarı olma olasılığını ortaya koyan bir niyet mektubu imzaladığında sinyalini vermişti. Ortak girişimin kendisi ise 31 Mayıs’ta resmen kuruldu.

Horse Powertrain’in ürün yelpazesinde benzinli motorlar, hibrit sistemler ve termal araçlar için tasarlanmış şanzımanlar yer alıyor ve bu da otomotiv endüstrisinin kademeli olarak elektrifikasyona doğru kaymasına rağmen içten yanmalı motor sektörüne yatırım yapmaya devam ettiğini gösteriyor. Raporlama sırasındaki döviz kurları bir doların 0.9342 euroya eşdeğer olduğunu göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu