Ekonomi

Asgari ücret için komisyon toplantıları bugün başlayacak

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak fiyatı belirlemek için ilk resmi toplantısını 7 Aralık Çarşamba günü yapacak.

Komisyona katılanlar, üçüncü toplantının prestijiyle taban fiyatı oy birliği ile belirlemeyi hedeflediklerini belirtirken, ikinci toplantı 14 Aralık Çarşamba günü yapılacak.

Personel, patron ve devlet temsilcilerinden oluşan Asgari Fiyat Tespit Kurulu, kanunun öngördüğü şekilde asgari fiyatı belirler.

İşveren tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), personel tarafını en fazla üyeye sahip olması nedeniyle Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve hükümeti de İçişleri Bakanı temsil etmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Vedat Alım.

2022 yılı için net asgari fiyat 4 bin 253 TL olarak belirlenirken, yıl ortasında yeniden 5 bin 550 TL’ye çıkarıldı.

Asgari fiyat üzerinden vergi

Yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere taban fiyat üzerinden damga vergisi ve taban fiyata kadar tüm çalışanlar üzerinden gelir vergisi kaldırılmıştır.

Bilgin, geçen hafta Türk-İş ve TİSK liderleriyle görüşme programı için toplantıya geldi. 2023 yılında gerçekleştirilecek asgari fiyatın üçüncü toplantıda, yani en geç yılın son haftasında netlik kazanması bekleniyor.

Türk-İş Lideri Ergün Atalay, asgari fiyat için kırmızı çizgilerin 7 bin 785 TL olduğunu söyledi. Şimdi diğer katkıda bulunanlar bir rakam söylemedi, ancak piyasalar, Hazine’nin 2023 için vazgeçeceği geliri ve İşsizlik ve Sigorta Fonu’nun olası katkısını anlamak için müzakere sürecini takip edecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, taban fiyat ve EYT patron maliyetleri için geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya geldi. Nabata, geçen hafta “…Hazine ve Maliye Bakanlığımız, işverenlerimizin karşılaşacakları kıdem tazminatı yükünü uygun finansman koşulları ile Hazine Destekli KGF kefaleti ile karşılayabilecekleri kredi paketi hazırlıklarına başlamıştır”söz konusu.

Emekli ve emekli olmayan çalışanlar arasındaki SGK prim farkının da ortadan kaldırılması planlanmaktadır. Böylece emekli olan çalışanların patronlara ek bir maliyet getirmeden istihdam ilişkisini sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

Minimum fiyat fiyatlarındaki son değişiklikler

Minimum fiyat / Net (TL)

2022 Temmuz / 5.500

2022 başı / 4.253

2021 / 2.825

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu