Haber

CHP’deki il AK Parti’ye mi geçiyor? Son anketler dikkat çekti!

SONAR son seçim anketini açıkladı! O ilde rekor yüzde 71,2! İşte il il önde olan partiler…

  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye 31 Mart 2024 Pazar günü yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidecek. Milyonlarca seçmenin oy kullanacağı yerel seçim öncesi anket sonuçları gündemde. 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den CHP’ye geçen Bolu Belediyesi’nde gözler 2024 yerel seçimlerinde.

BOLU’DA BAŞA BAŞ YARIŞ

Başkanlık yarışının başa baş gittiği Bolu Belediyesi’nde AREDA Survey’in anketine göre, iki parti arasında yüzde 1 bile fark yok. Başa baş giden başkanlık yarışında birinci ve ikinci parti arasında 0,9 oy farkı olduğu ve Bolu’nun yeni başkanını küçük bir oy farkı ile seçeceğine işaret ediliyor. Son düzlüğe girilen seçim yarışında moral üstünlüğünün ise AK Parti’nin adayı M. Emin Demirkol’da olduğu belirtildi.

YÜZDE 16 OY KAYBETTİLER

Milliyetçi görüşün günden güne arttığı Bolu’da MHP ve İYİ Parti’nin oylarında artış gözlemlenirken Cumhuriyet Halk Partisi’nin oy oranında yüzde 15’in üzerinde bir düşüş yaşadığı kaydedildi. 2019 yerel seçimlerinde sürpriz bir şekilde yüzde 52 ile seçimi kazanan CHP’nin, Bolu’da oy oranı yüzde 16 düşüş yaşadı. Öte yandan yerel seçimlere ‘hür ve müstakil’ gireceğini açıklayan İYİ Parti’nin AREDA Survey’in anketine göre CHP’ye kaybettirme olasılığına işaret ediliyor.  

AREDA Survey Araştırma’nın 15-18 Mart tarihleri arasında 2 bin 212 kişinin iştirakiyle gerçekleştirdiği “Bolu Belediye Başkanlığı” anketinin sonuçları şöyle:

  • Birinci aday: %36,8
  • İkinci aday: %35,7
  • Üçüncü aday: %14,8
  • Dördüncü aday: %5,5
  • Beşinci aday: %3,8
  • Altıncı aday: %1,5
  • Yedinci aday: %1,1
  • Diğer adaylar: %0,8

2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin %49,6 oy alarak kazandığı Bolu Belediyesi’nin yönetimi, 2019 yerel seçimlerinde %52,7 oy alan CHP’li Tanju Özcan’a geçmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan çıkışları nedeniyle CHP’den ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Özgür Özel’in Genel Başkanlığa gelmesinin ardından partiye geri dönmüştü. CHP’nin sıkıntı yaşadığı adaylardan biri olarak bilinen Tanju Özcan göçmen karşıtı politikaları, cinsiyetçi yorum ve sözleriyle sık sık tepki toplayarak gündeme geliyor.  

 

  

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu