Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra Bağdat’a gidiyor: 20’den fazla anlaşma imzalanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra günübirlik Irak’a gidiyor. Ziyaretin ilk durağı Irak’ın başkenti Bağdat olacak. Erdoğan burada merkezi yönetimin liderleri ile bir araya gelecek. Gezinin İkinci durağı ise Erbil olacak. Erbil’de ise Erdoğan Bölgesel Kürt Yönetimi ile görüşecek. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın aktardığına göre, 12 yıl sonra yapılacak kritik ziyaretin ana gündem maddesi, terörle mücadelede işbirliği.

Erdoğan, Bağdat’a ilk olarak Iraklı mevkidaşı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya Sudani ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat temaslarının ardından Erbil’e gelecek ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesud Barzani ile bir araya gelecek.

‘Sorunları ele alacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyarete ilişkin yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Günübirlik ziyaret. Önce Bağdat. Sayın cumhurbaşkanı ve başbakan ile görüşme sonrası Erbil ziyareti gerçekleştireceğiz. Kuzey Irak ve merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşeceğiz. Irak Türkiye ilişkisini ele alacağız.”

20’den fazla anlaşma

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise ziyarete ilişkin yaptığı değerlendirmede “Cumhurbaşkanımızın ziyareti esnasında 20’den fazla anlaşmanın hayata geçirilmesi için, imzalanması için ön mutabakatları şu anda tamamlamış durumdayız. İnşallah kendileri oradayken bu anlaşmalar siyasi liderlerin huzurunda imzalanacaklar” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu