Haber

Cumhurbaşkanı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Yapılan 750 projeden 199’unun yerli ve milli proje”

Cumhurbaşkanı Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. İsmail Demir: “Yapılan 750 projeden 199’unun yerli ve milli proje”

BATMAN – Cumhurbaşkanı Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Batman Üniversitesi merkez yerleşke konferans salonunda öğrenci ve öğretim üyeleri ile bir ortaya gelerek “Savunma Sanayi ve Üniversiteler” isimli sunum gerçekleştirdi.

İstiklal Marşı ve hürmet duruşuyla başlayan program klasik müzik dinletisi ve Savunma sanayi bahisli sine vizyon imgesi ile devam etti.

Yapılan 750 projeden 199’unun yerli ve ulusal proje olduğunu anımsatan Prof. Dr. Demir, bugün ne projeleriniz var diyenlere bu sayıları rahatlıkla söyleyebiliriz diye konuştu.

Prof. Dr. Demir, “Tabi bunu söylerken şunu da belirtmem lazım. Her şeyi yerli yapacağım diye bir inatla maliyetlerinizi çok arttırmanın da bir manası yok. Bilhassa stratejik eserler için konuşuyoruz biz. Yarın önümüzün kesilmesinin mümkün olan stratejik eserlerde biz yabancı bağımlı olamayız. Bu süreçte diğer bir şeyde şu bazen teknolojinin peşinde koşuyoruz motor yapmaya çalışıyoruz. Beşerler bunu çok evvelden yapmışlar. Uçak yapmaya çalışıyoruz. Onları yakalayacağız lakin kimilerinin da önünden gitmemiz lazım. Üniversitelerden, bilim adamlarından bizim önümüzdeki 10 – 20 – 30 yılımızı inşa edecek projeler, bilimsel çalışmalar bekliyoruz. Bunların hayatla örtüşmesini uygulanmalı hale gelmesini bekliyoruz. Burada da hepimize çok değerli vazifeler düşüyor” dedi.

Düzenlenen programa, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu