Haber

DSÖ, Ukrayna’da sağlık hizmetlerine yönelik 700’den fazla saldırıyı doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Rusya ile Ukrayna arasında 10 aydır devam eden savaş sırasında Ukrayna’da sağlık hizmetlerine 700’den fazla saldırı düzenlendiğini bildirdi.

DSÖ Ukrayna Temsilcisi Dr. Jarno Habicht, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’da kötüleşen kış koşulları nedeniyle hastalık riskinin arttığını belirten Habicht, bu durumun milyonların ruh sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Habicht, “24 Şubat’tan bu yana DSÖ, sağlık tesislerini, malzemeleri, ulaşımı ve diğer araçları etkileyen, sağlık çalışanlarını ve hastaları yaralayan veya öldüren 700’den fazla saldırıyı doğruladı. Bu, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Zaman olmamalı. hedef.” sözünü kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’da sivillerin yaşadığı yerleri bombaladığına ve kuvvet alanlarına hedef alındığına değinen Habicht, güç sahasındaki kesintilerin hastane ve sağlık hizmetlerinde büyük aksamalara neden olduğunu kaydetti.

DSÖ’den Ukrayna’ya 2 bin tondan fazla tıbbi malzeme yardımı

“Su eksikliği, hastanelerin insanlara temel sağlık hizmetlerini sağlayamaması anlamına geliyor.” Habicht, devam eden savaş sonucunda soğuk algınlığı ve diğer hastalık türlerinde artış olacağına işaret etti.

Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşın insanların ruh sağlığını da etkilediğini belirten Habicht, 10 milyona yakın Ukraynalı’nın kaygı ve stresten daha ciddi nedenlere kadar değişen nedenlerle ruhsal rahatsızlıklar yaşadığını söyledi.

Habicht, DSÖ’nün savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya 2 bin tondan fazla tıbbi malzeme tedarik ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu