Haber

Eğitim merkezi depremzedelere umut oldu

GAZİANTEP, 9 Şubat (Xinhua) — 19 yaşındaki Semih Birsat Orcan’ın geleceğe dair büyük hayalleri vardı. Ancak geçen yıl 6 Şubat’ta Türkiye’nin güneyini sarsan şiddetli deprem onun evini, okulunu ve hayatını mahvetti.

Geçtiğimiz günlerde Xinhua ile röportaj yapan Orcan, “Depremi yaşadığımız yıl üniversite sınavına hazırlanıyordum. Tabii depremden sonra ne evimiz, ne dersliğimiz, ne de ders çalışabileceğimiz bir yerimiz vardı. sınava hazırlanmak.”

Deprem sonrası ailesiyle birlikte küçük bir konteynerde yaşamak zorunda kalan Orcan’ın hayatı zorlaştı. GAZİANTEPOrcan, Nurdağı ilçesindeki eğitim merkezinin kapsamlı desteğiyle artık hayatını toparlamaya çalışıyor.

Orcan, “Öğretmenlerimden aldığım bilgiler sonrasında burayı öğrendik. Bir yıl daha burada sınava hazırlanmayı hedefliyorum.”

Orcan bu merkezde kendisine fiziksel ve ruhsal bir yaşam alanı yaratmıştır.

Orcan, “Bir anlamda burası bizim konteyner değil, evimiz diyebiliriz. Burada tek başıma çalışmıyorum. Benim gibi çok arkadaşım var. Bizim de burada bir kütüphanemiz var. Herkes çalıştığı için, Bu bize ekstra motivasyon sağlıyor.”

Merkez, Gaziantep Valiliği ve bir kalkınma ajansının ortak yürüttüğü “Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi” kapsamında kuruldu.

Merkezde danışman olarak görev yapan Emine Kurur, Xinhua’ya merkezde yetişkinlere ve çocuklara satranç ve robotik kodlama gibi birçok alanda kurslar verildiğini söyledi.

Kurur, “Buradaki öğrencilerin tamamı konteynerlerde yaşıyor. Çalışma ortamları olmadığı için burayı aktif olarak kullanıyorlar.”

Merkezdeki diğer öğrenci Sıla Kudailga ise yıkıcı deprem gecesini hatırlıyor.

Kudailga, “6 Şubat gecesi bizim için tam bir felaketti. Evimizi, her şeyimizi kaybettik. Pek çok yakın arkadaşımızı, öğretmenimizi, akrabamızı, aile çevremizi kaybettik. İnsanların psikolojisi çökmüştü.”

Türkiye’nin güneyinde 10’dan fazla ilde meydana gelen ve yıkıma neden olan iki büyük depremde 53 binden fazla insan hayatını kaybetti, yüz binlerce insan evsiz kaldı.

Kudailga, merkezin depremzedelere büyük motivasyon sağladığını söylüyor.

Kudailga, “Bu tür merkezlerin açılmasıyla biraz toparlandık. Yoksa üniversite sınavına hazırlanmak bizim için hayal olurdu. Umarım geleceğimiz geçmişimizden daha iyi olur.”

Kaynak: Xinhua / Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu