Ekonomi

Hargreaves Lansdown’ın en büyük yatırımcısı satın almayı düşünüyor

İngiltere merkezli Hargreaves Lansdown’un en büyük hissedarı Peter Hargreaves’in şirketi özelleştirme hamlesini değerlendirdiği bildiriliyor. Kaynaklara göre, perakende yatırım platformunun kurucularından olan Hargreaves, son zamanlarda yatırımcılarla potansiyel bir anlaşma hakkında görüşmelere başladı.

Haber, Hargreaves Lansdown’un CVC Advisers ve Abu Dhabi Yatırım Otoritesini de içeren bir konsorsiyumdan gelen 4,67 milyar sterlinlik devralma teklifini açıkça reddetmesiyle geldi. Yatırım platformu, hisse başına 985 penslik bir satın alma fiyatı öneren teklifin şirketin gelecekteki potansiyelini önemli ölçüde hafife aldığını belirtti.

İlgili Makaleler

Şirketin yaklaşık %19,8’ine sahip olduğu söylenen Hargreaves’in hisselerini elinde tutmak istediği ve firma için daha yüksek bir fiyat arayışında olduğu iddia ediliyor. Hargreaves’in hisselerinin değeri Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (LSEG) verilerine dayanıyor.

Görüşmelerin özel niteliği nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynakların belirttiğine göre, Hargreaves son iki yılda, Hargreaves Lansdown’u özelleştirme olasılığı da dahil olmak üzere, holdingleri için çeşitli seçenekleri araştırdı.

Peter Hargreaves, kendisine bir açıklama yapması için başvurulduğunda, “Hayal edebileceğiniz herhangi bir yorumla ilişkilendirilmek istemem,” diyerek konuyla ilgili kamuoyu önünde spekülasyon yapmamayı tercih ettiğini belirtti.

22 Mayıs itibariyle Hargreaves Lansdown’ın piyasa değeri 4.64 milyar sterlin. Firma, potansiyel satın alma görüşmeleri veya reddedilen devralma teklifi hakkında daha fazla yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu