Teknoloji

Kripto borsasında sert düşüş: Bitcoin ve Ethereum fiyat kaybetti!

BD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önde gelen dijital varlık borsalarına açtığı dava, küçük kripto para birimlerinde ciddi satışlara neden oldu. SEC’in borsalara yönelik aldığı önlemlerin yatırımcıları endişelendirdiği ve son satış dalgasına neden olduğu değerlendiriliyor.

BİTCOİN VE ETHER’DE DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Solana, Cardano ve Avalanche dahil olmak üzere kripto para birimleri Cumartesi günü çift haneli düşüşler kaydetti. En büyük iki dijital varlık olan Bitcoin ve Ether’de düşüşler yüzde 3’ü geçti.

Bu haftanın başlarında SEC, segmentteki en büyük ticaret platformu olan Binance Holdings Ltd.’yi duyurdu. ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük borsası Coinbase Global, kripto endüstrisine çifte darbe indiriyor.

SEC dosyasında Binance ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’yu müşteri fonlarını kötüye kullanmak, yatırımcıları ve düzenleyicileri yanıltmak ve menkul kıymetler kurallarını ihlal etmekle suçladı.

BINANCE, SEC HAREKETİNİ HAYAL KIRIKLIĞI OLARAK GÖRÜYOR

Binance, sorunu çözmek için kurumla iyi niyetli görüşmelerde bulunduğunu söylerken, SEC hamlesini övdü. “hayal kırıklığı”platformunu şu şekilde tanımlıyor: “Güçlü bir şekilde”Kendini savunmayı planladığını söyledi.

Coinbase de SEC’in yasa dışı bir borsa yürüttüğü iddiasına itiraz ederek Yargıtay’a kadar yasal işlem başlatmaya hazır olduğunu söyledi.

Davaların bir parçası olarak, Binance’in BNB’si, Cardano’nun ADA’sı ve Solana’nın SOL’u dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri kayıtsız menkul kıymetler olarak listelendi.

İŞLEM HACMİ DÜŞÜŞÜ DEĞERLENDİRİLDİ

SEC ile çelişme korkusuyla borsaların söz konusu kripto para birimlerini işlemesine izin vermeyeceği ve işlem hacmini azaltabileceği iddia ediliyor.

Robinhood Piyasaları A.Ş., 27 Haziran’dan itibaren Solana, Cardano ve Polygon’un süreçlerini sonlandıracağını duyurdu.

Binance’e karşı güven göstergesi olarak görülebilecek borsanın kripto para birimi BNB, Cumartesi günü yüzde 10’a varan düşüşün ardından kayıpların bir kısmını geri aldı.

KAYNAK: BLOOMBERGHT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu