Ekonomi

Küresel iPhone Satışları ABD ve Çin’deki Zayıf Talep Nedeniyle Şubat Ayında %4 Düştü

UBS analistleri, iPhone’un dünya çapındaki satışlarının geçen yılın aynı ayına kıyasla %4 oranında azaldığını ve Şubat ayında satılan birim sayısının hem ABD hem de Çin’deki talepteki önemli düşüşler nedeniyle 18,1 milyondan 17,4 milyona gerilediğini hesapladı.

Bloomberg Mart ayında Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin rakamlarına atıfta bulunarak Apple’ın (NASDAQ:AAPL) Şubat ayında Çin’deki akıllı telefon sevkiyatının yaklaşık 2,4 milyon adet olduğunu bildirdi. Bu sayı, bir önceki yılın Şubat ayına kıyasla %33’lük bir düşüşe işaret ediyor.

Satışlardaki bu düşüş Ocak ayında satılan tahmini 5,5 milyon ünite kadar keskin olmasa da (bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %39’luk bir düşüş), en son veriler hala diğer bazı tahminlerin öngördüğünden daha olumsuz bir eğilime işaret ediyor.

Örneğin Counterpoint Research tarafından Mart ayı başında yayınlanan bir çalışma, Çin’deki iPhone satışlarının yılın ilk altı haftasında %24 oranında azaldığını öne sürmüştü.

UBS analistleri, “Çin’de yerli akıllı telefon markalarının (%94 artışla Huawei, %34 artışla Xiaomi, %28 artışla Vivo ve %5 artışla Oppo) Şubat ayında satışlarında yıldan yıla yaşanan artışların, satılan iPhone sayısında yıldan yıla %16’lık bir düşüşe yol açtığına” dikkat çekti.

Ayrıca, “Çin’de satılan iPhone’ların pazar payı Şubat ayında yıldan yıla yaklaşık 650 baz puan azalarak %15 civarına geriledi.”

UBS tarafından gözlemlendiği üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde, mobil hizmet abonelerinin cihazlarını yükseltme oranlarının düşmesi ve Samsung’un S24 serisinin güçlü pazar performansı, Şubat ayı için iPhone satışlarında yıldan yıla %9’luk bir düşüşe katkıda bulundu. iPhone’un o ayki satışlardaki pazar payı yaklaşık %48’di ve bu da bir önceki yıla göre yaklaşık 350 baz puanlık bir düşüş anlamına geliyor.

Bu eğilimlere rağmen analistler Mart çeyreğinde iPhone için 51 milyon adet satış öngörüyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda, Ocak ve Şubat satışları Mart çeyreğindeki iPhone satışlarının genellikle yaklaşık %70’ini oluşturdu. Bu modele dayanarak UBS, “Mart çeyreği için satışların yaklaşık 54 milyon adet olacağını ve bir önceki yıl yaklaşık 56 milyon adet olan satışların düşeceğini” tahmin ediyor.

UBS ekibi, bir önceki yılın kanallarında yaklaşık 5 milyon iPhone biriminin yeniden stoklandığını göz önünde bulundurarak, analistlerin mevcut talep ve envanter seviyeleri modellerinin mevcut çeyrek için 51 milyon birim satış (‘sell-in’) tahminlerini desteklediğine inandıklarını belirtti.

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu