Haber

Libyalı yetkili: Kaçak göçmenler Libya-Tunus sınırında zor koşullarda mahsur kaldı

HABER: Libyalı yetkili: Libya-Tunus sınırında zor koşullarda mahsur kalan yasadışı göçmenler

TARİH: 31 Temmuz 2023

UZUNLUK: 00:02:45

ÇEKİM LİSTESİ:

1. Yasadışı göçmenlerin çeşitli görüntüleri

SES 2 (Arapça): ABDULLAH AL-FAK’HAL, Libya Göç Kontrol Departmanı çöl devriyeleri komutanı

HABERİN İÇERİĞİ:

Libya Göç Kontrol Departmanında çöl devriyeleri komutanı Abdullah Al Fak’hal tarafından Pazar günü Xinhua’ya yapılan açıklamaya göre, Tunuslu yetkililer tarafından sınır dışı edildikten sonra Libya-Tunus sınırında mahsur kalan yüzlerce yasadışı Afrikalı göçmen hayatta kalma mücadelesi veriyor.

SES (Arapça): Libya Yasadışı Göç Kontrol Departmanı çöl devriyeleri komutanı ABDULLAH AL-FAK’HAL:

“Bugün Tunus’un sonundaki Bişr bölgesindeyiz, Libya ile Tunus arasında geniş bir çöl alanı, en yakın yerleşim bölgesinden yaklaşık 15-20 kilometre uzakta, Afrika kökenli çok sayıda yasadışı göçmenin girdiği yer. Burada durum çok çok kötü göçmenleri çok kötü durumda bulduk içme suları yok bu sıcakta iki üç gündür susuzlar İmkan ve takviye olmamasına rağmen yüzlerce kişi kurtarıldı.Ancak bazılarını kurtaramadık.Bölgedeki sağlık ekipleri, Başsavcılığın talimatıyla cenazeleri alıyor.Biz “Elimizden geleni yapıyoruz” . Sorun, imkanlarımızı aşıyor ve önemli ölçüde hükümet yardımı gerektiriyor.”

Tunus-Libya ucundaki insani kriz son haftalarda giderek kötüleşirken, Libya sınır kontrol görevlileri tarafından yerleşim olmayan bölgelerde bulunan göçmen cesetlerinin sayısı artıyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Trablus’tan bildiriyor. (XHTV)

haberosmancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu