Ekonomi

Lucid başarılı fiyat indirimleriyle ilk çeyrek teslimat beklentilerini aştı

Lüks elektrikli araç üreticisi Lucid Motors’un Salı günü yaptığı açıklamaya göre, ilk çeyrekte araç teslimatları pazar beklentilerini aştı. Şirket, bu yılın başlarında yaptığı fiyat indiriminin ardından elektrikli sedanlarına yönelik talepte bir artış gördü.

Lucid ilk çeyrekte toplam 1.967 araç teslim etti. Bu rakam, Visible Alpha tarafından ankete katılan sekiz analist tarafından öngörülen 1.745 araçlık konsensüs tahminini aşıyor. Olumlu teslimat rakamları, EV girişiminin daha fazla müşteri çekmeyi amaçlayan stratejik bir hamle olarak Şubat ayında amiral gemisi Air sedanlarının fiyatlarını %1 ila %10 oranında düşürmesinin ardından geldi.

Teslimatlardaki başarıya rağmen Lucid’in üretim rakamları beklentilerin altında kaldı. Şirket 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte 1.728 araç üreterek 2.123 adetlik beklentinin altında kaldı ve bir önceki çeyrekte üretilen 2.391 araca göre de düşüş gösterdi.

Mali durumunu güçlendirmek amacıyla Lucid geçtiğimiz ay 1 milyar dolar sermaye artırımına gideceğini duyurdu. Bu fon, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun bir iştiraki olan Ayar Third Investment Company’den geliyor. Bu sermaye enjeksiyonu, Lucid’in bilançosunu güçlendirme ve operasyonel hedeflerini destekleme çabalarının bir parçası.

InvestingPro İçgörüleri

Lucid Motors’un son araç teslimat performansı hem tüketicilerin hem de yatırımcıların dikkatini çekti ve şirketin stratejik fiyat ayarlamaları görünüşe göre işe yaradı. Ancak InvestingPro verileri aracılığıyla şirketin finansal sağlığına ve piyasa performansına daha yakından bakıldığında daha incelikli bir tablo ortaya çıkıyor.

InvestingPro Data ölçümleri Lucid Motors’un 6,09 milyar USD’lik bir piyasa değerine sahip olduğunu gösteriyor ki bu rakam bir elektrikli araç girişimi için oldukça yüksek. Zorlu bir ortama rağmen, şirketin 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aylık geliri 595,27 milyon ABD dolarıdır. Bununla birlikte, Lucid’in aynı dönemde %-2,12’lik bir gelir artışı düşüşü yaşadığını ve 2023’ün 4. çeyreğinde %-39,02’lik daha belirgin bir çeyreklik gelir artışı düşüşü yaşadığını belirtmek gerekir.

Şirketin brüt kâr marjı %-225,24’lük negatif bir rakam göstererek tam bir tezat oluşturuyor ve bu da Lucid’in önemli maliyet baskıları veya fiyatlandırma zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Faaliyet geliri de -3,08 milyar USD’lik düzeltilmiş faaliyet geliri ve -516,58%’lik faaliyet geliri marjı ile önemli bir zararı yansıtıyor.

InvestingPro’nun dikkat çeken bir ipucu, Lucid Motors’un bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurması, bu da şirketin likiditesi ve finansal dayanıklılığı için olumlu bir işaret. Buna ek olarak, analistler içinde bulunduğumuz yılda satışların artmasını bekliyor ki bu da şirketin üretim ve teslimat kabiliyetlerini ölçeklendirmesiyle birlikte bir geri dönüş sinyali olabilir.

Bununla birlikte, şirketin hisse senedi yüksek fiyat oynaklığı ile karakterize edilmiştir ve 52 haftanın en düşük seviyesine yakın işlem görmektedir. Lucid Motors’da pozisyon almayı düşünen yatırımcılar için bu dalgalanmalar, piyasa koşullarına ve şirketin gelecekteki performansına bağlı olarak hem bir risk hem de bir fırsat teşkil edebilir.

Önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize eden 2 analist ve Lucid’in nakit yakma oranının etkileri de dahil olmak üzere daha fazla bilgi ve ipucu için https://www.investing.com/pro/LCID adresindeki InvestingPro’yu ziyaret edin. Daha bilinçli bir yatırım kararı vermenize yardımcı olacak 16 InvestingPro İpucu daha mevcuttur. Daha da derinlemesine analizler için InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek üzere INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu