Zaman

Michelle Obama’nın annesi hayatını kaybetti

Eski ABD Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın annesi Marian Robinson, 86 yaşında hayatını kaybetti. Robinson’ın vefatı hakkında ailesinin yaptığı açıklamada, Robinson’ın Obama’nın başkanlık döneminde aileyle birlikte Beyaz Saray’a taşınmayı kabul ettiği belirtilerek, “Ona ihtiyacımız vardı. Kızların ona ihtiyacı vardı.” ifadeleri kullanıldı.

31 Mayıs Cuma sabahı “huzur içinde” hayatını kaybettiği ifade edilen Robinson, 1937 yılında Chicago’da doğmuştu. Ailenin 7 çocuğundan biri olan Robinson’ın babasının, siyah olduğu için sendikaya katılmasına ya da büyük inşaat şirketleri için çalışmasına izin verilmişti. Ailenin açıklamasında, Robinson’ın babasının bu sebeple “kendisi için çok küçük bir yere sahipmiş gibi görünen bir dünyaya karşı gittikçe daha güvensiz hale geldiği” ifade edildi. Ancak, daha sonraları Obama, ilk siyah ABD Başkanı olarak Beyaz Saray’da göreve başladı.

“AH, EVET, BUNU ÇOK DUYUYORUM”

Robinson’ın Beyaz Saray’daki yaşamı hakkında da detayların paylaşıldığı açıklamada, Marian Robinson’ın Oscar ödüllü oyuncular ya da Nobel ödüllü isimlerle zaman geçirmektense zamanını televizyon sehpasıyla üst katta geçirmeyi tercih ettiği, Washington Anıtı’na bakan büyük pencereli yatak odasının dışındaki odada zaman geçirdiği belirtildi.

1960 yılında evlenen Marian Robinson’ın iki çocuğu bulunuyordu, daha önce öğretmen ve sekreter olarak çalışmıştı. Beyaz Saray’daki 8 senesi boyunca zaman zaman kapıdan dışarı süzülüp yakınlardaki mağazalardan hediye kartı aldığı anlatılan Robinson’ı, bazen diğer müşteriler görüp Michelle Obama’nın annesine benzediğini söylüyordu. Robinson ise bu sözlere, “Ah, evet, bunu çok duyuyorum.” yanıtını veriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu