Ekonomi

Orta Doğu’dan kripto para birimleri için şok karar

Investing.com – Bir Orta Doğu ülkesi olan Kuveyt, kara para aklama ve terörün finansmanını önleme düzenlemeleri nedeniyle ülkede kripto para birimleri ile ilgili tüm faaliyetlerin yasaklandığını duyurdu.

Kuveyt Sermaye Piyasası Konseyi (CMA) tarafından yayınlanan genelgeye göre, kripto para birimlerinin işlenmesine ve kullanımına katı bir yasak getirildi. Böylece kripto para borsaları, kripto ödeme ve yatırım süreçleri, madencilik faaliyetleri Kuveyt’te yasaklanmış hale geldi.

İlgili Makaleler

Yasaklama kararının ardından yerel kurumların ülkede sanal varlık hizmeti vermesine olanak sağlayan lisanslar da iptal edildi. Ayrıca, Kuveyt Merkez Bankası ve CMA tarafından düzenlenen menkul kıymetler ve diğer finansal varlıklar son yasağın dışında tutuldu. Genelgede kripto para birimlerinin yasal bir statüye sahip olmadığı vurgulanırken, varlıkların ihracında destekleyici varlıkların eksikliğinden bahsedildi.

Bu bağlamda kripto para birimlerinin merkezi olmayan yapısını kabul etmeyen ülke yetkilileri, kripto varlık fiyatlarının sert düşüşlere karşı savunmasız olduğunu ve yasak kararı için spekülasyonlu bir süreç gördüklerini ilişkilerini sundu.

Diğer ülkeler kripto bölümünü nasıl görüyor?

Kuveyt, dünyadaki birçok ülkenin ortasında yer alarak kripto para birimlerini kesin olarak yasaklayan son ülkedir. Kripto para birimlerini yasaklayan en büyük ülke Çin’dir ve onu birkaç küçük ülke takip etmektedir. Öte yandan kripto para birimleri ülke bazında çeşitli kısıtlamalara tabi olabiliyor. Örneğin ortada Türkiye olmak üzere Rusya ve Tayland gibi bazı ülkelerde kripto alım satımına ve yatırımına izin verilirken, bu varlıkların ödeme aracı olarak kullanılması yasak.

Öte yandan son aylarda Hong KongVe Dubai Kripto düzenlemesi gibi bazı yetki alanlarının, özellikle geçen yıl büyük şirket iflaslarının ve milyarlarca dolarlık zararın ardından ülkeler için bir öncelik haline geldiği görüldü. Buna göre, Avrupa Birliği MikaABD Senatosu’nun şu anda kripto bölümü için değerli bir taslağı var. değerlendirmedüzeyinde.

Genel olarak ülkelerin eğilimi kripto paraları yasaklamak yerine yasal bir çerçeveye oturtarak kontrol altına almak yönünde.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu