Ekonomi

Satış hacimlerinde güçlü yükseliş

Investing.com – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin ticaret satış hacim endeksi verilerini yayımladı. Yayımlanan rapora göre, ticaret satış hacminde dikkate değer bir artış yaşandı.

Ticaret satış hacmi yıllık %10,5 arttı, perakende satış hacmi yıllık %19,4 arttı.

Yıllık bazda %10,5 artış

TÜİK’in verilerine göre, ticaret satış hacmi 2024 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,5 oranında yükseldi.

Aynı dönemde, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacminde ise %0,1’lik bir azalma kaydedildi.

InvestingPro şimdi %20 indirimde! Kupon kodu: INVPROCONT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Perakende satışlarda önemli yükseliş

Mart ayında perakende satış hacminde belirgin bir artış gözlendi. Perakende ticaret satış hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,4 yükseldi.

Bu rakam, perakende sektöründeki canlılığın ve tüketimdeki artışın bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Mart ayı içerisinde ticaret satış hacminde de aylık bazda önemli bir artış kaydedildi. Ticaret satış hacmi bir önceki aya göre %3 oranında artış gösterdi.

Ancak aynı dönemde motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacminde %3,3’lük bir azalma yaşandı.

Toptan ticarette iyimserlik devam ediyor

Toptan ticaret satış hacminde de Mart ayında önemli bir artış yaşandı. Bu dönemde toptan ticaret satış hacmi %9,4 oranında artarak yükseldi. Bu da iş dünyasındaki iyimserliğin ve üretimdeki artışın devam ettiği yönünde yorumlandı.

Mart ayında perakende satış hacminde ise aylık bazda bir değişim yaşanmadı. Perakende ticaret satış hacmi, bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu