Ekonomi

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bin 752 TL

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mayıs 2023 açlık ve yoksulluk sonu verilerini açıkladı.

Verilere göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması, gıda harcaması ve giyim, barınma (kira, elektrik, su, yakıt) ile birlikte açlık sonunda 10 bin 362,01 TL. , ulaşım, eğitim. Sağlık ve sağlık gibi ihtiyaçlar için zaruri olan diğer aylık harcamaların toplam bedeli olan yoksulluk sınırı 33 bin 752,49 TL’ye yükseldi.

Bekar bir çalışanın ‘geçim gideri’ aylık 13 bin 439,41 TL’ye yükseldi.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin “gıda” için yapması gereken asgari harcama bedelinde bir önceki aya göre artış yüzde 2,23 olurken, on iki ay itibarıyla değişim oranı yüzde 72,18 oldu.

Bir ayda balık yüzde 5, tavuk yüzde 6 arttı. Kuru fasulyede yüzde 13, kırmızı mercimekte yüzde 9 artış oldu. Kuzu ve yeşil mercimek fiyatları bir miktar yükseldi. Ortalama dana eti fiyatları yüzde 13, yumurta fiyatları yüzde 15 ve nohut fiyatları yüzde 3 geriledi. Yağlı tohumların fiyatı bu ay sabit kaldı.

Ekmek ve tahıl setinde; Bir ayda pirinç yüzde 7, un yüzde 13 arttı. Bulgur fiyatı yüzde 12 düştü. Makarna ve ekmek fiyatları aynı kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu