Haber

Türkiyeli araştırmacılar Endonezya G20/N20 Zirvesi’nde

İSTANBUL (İGFA) – Dünyanın önde gelen 20 büyük iktisadının başkanları ve memleketler arası kuruluşların temsilcilerini bir ortaya getiren G20 Önderler Tepesi, Endonezya’nın konut sahipliğinde Bali’de yapılıyor.

2013 yılında kurulan ve ABD başta olmak üzere sinirbilim alanındaki seçkin araştırmacıların yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT) tarafından düzenlenen G20 – Neuroscience20 (BRAIN- SPINE- MENTAL- HEALTH) konferansının 9’uncusu bu yıl Bali’de yapıldı.

TÜRKİYE’DEN İKİ BİLİM İNSANI…

Konferansa Türkiye’den tek iştirak sağlayan üniversite Üsküdar Üniversitesi olurken, Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve beraberindeki araştırmacılardan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, yürüttükleri çalışmalara ait tepe kapsamında sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında ME+ Brain Initiative, Societyfor Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) ismine Dr. Babak Kateb, Hindistan Brain Initiative ismine Sandip Chatterjee, Asia – Pasific ismine Dr. Asra Al Fauzi ve Sunder Vakfı Lideri Keerthy Sunder tepe kapsamında N20’de açılış konuşmaları gerçekleştirdi. Bilim insanlarının gündeminde ise Kanser Tedavisi, İntihar Tedbire, Nöroteknoloji, Bağımlılık Tedbire ve Giyilebilir Teknolojiler başlıkları vardı.

TÜRKİYE’DE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR DİKKAT ÇEKTİ…

Dünya basınında da geniş yer bulan tepe kapsamında “Theta Burst and Neuromodulation Applications” başlıklı sunumuyla oturum lideri Prof. Nevzat Tarhan ve “AI Based Neuroscience Applications and NP Model” sunumuyla Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel çalışmalarını paylaştı.

Nöroteknoloji odaklı çalışmaları memleketler arası araştırmacıların ilgisini çekerken Prof. Nevzat Tarhan sunumunda nöromodülasyon tekniklerine ve rTMS’in elektriksel aktiviteyi nasıl etkilediğine dikkat çekti. Tarhan; nöromodülasyon teknikleri ve rTMS’nin depresyon, OKB tedavisinde ve komorbid psikiyatrik hastalıklarda kullanımını ve yan tesirlerini ele aldı. NPİstanbul Hastanesi’nin bağımlılık, rTMS theta burst protokollerini ve nöronavigasyon destetli tedavi uygulamalarını 9 farklı ülkeden araştırmacılar ve eş vakitli olarak Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) Youtube kanalı üzerinden olarak izleyicileri ile paylaştı.

YAPAY ZEKA TAKVİYELİ HASTALIK SINIFLANDIRMA MODELİ…

Öte yandan Doç. Dr. Türker Ergüzel de NPİstanbul Hastanesi için tasarlanan ve Prof. Nevzat Tarhan tarafından patent başvurusu yapılan Yapay Zeka takviyeli hastalık sınıflandırma modelinin birinci versiyonu “NP Model” sunumunu gerçekleştirdi.

Özellikle artan bilgi çözünürlüğü ve boyutu ile birlikte yetersiz kalan klasik sınıflandırma algoritmaları yerine kullanılan LSTM, CNN mimarileri ile tasarlanan hastalık sınıflandırma modeli, OKB – Sağlıklı Denetim kümesi ve Bipolar – Sağlıklı Denetim kümeleri için external validation süreçleri ile simüle edilerek araştırmacılar ile paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu