Haber

UAD’nin İsrail kararı sonrası Filistin ve Güney Afrika’dan açıklama

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasında ihtiyati tedbir kararı aldı.

Mahkeme İsrail’in “dosyanın reddi” talebini reddederek soykırım davasının esastan görülmesine karar verdi.

Mahkeme, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması gerektiğine karar vererek, sahada alınan kararların uygulanmasına ilişkin 1 ay içinde UAD’ye rapor sunmasını talep etti.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, UAD’de alınan kararlardan memnun olduklarını söyledi.

Bakan El Maliki, kararların bağlayıcı niteliğine vurgu yaparak, İsrail dahil tüm devletlere bu kararların uygulanmasını sağlama çağrısında bulundu.

DAVAYI AÇAN GÜNEY AFRİKA’DAN AÇIKLAMA

Güney Afrika hükümeti, UAD’nin kararını “uluslararası hukukun üstünlüğü adına kesin bir zafer” olarak yorumladı. Hızlı kararından dolayı UAD’ye teşekkür eden Güney Afrika hükümeti, ihtiyati tedbirleri memnuniyetle karşıladığını ve İsrail’in mahkeme kararlarının uygulanmasını engelleyecek herhangi bir eylemde bulunmamasını umduğunu belirtti.

Kararın Filistin halkının adalet arayışında önemli bir dönüm noktası olduğunu da kaydeden hükümet, Güney Afrika’nın Gazze’deki Filistinlilerin haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu