Haber

Çin, Sudan’a insani yardım gönderdi

Çin, 15 Nisan’dan bu yana ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında silahlı çatışmaların yaşandığı Sudan’a yaklaşık 1,39 milyon dolarlık insani yardım gönderdi.

Xinhua’nın haberine göre Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’ndan (CIDCA) yapılan açıklamada, Sudan’a gönderilen insani yardımın dün Şangay’dan hareket ettiği bildirildi.

Açıklamada, yaklaşık 1.39 milyon dolar değerindeki insani yardımın tıbbi malzemeleri de içerdiği ve en kısa sürede gıda yardımının gönderileceği belirtildi.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Maslahatgüzarı Daimi Temsilcisi Dai Bing, 14 Temmuz’da Sudan’daki çatışmaya son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Anadolu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

Sudan Sağlık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan son açıklamalara göre, çatışmalarda 3 binden fazla kişi öldü, on binlerce kişi yaralandı, 3 milyondan fazla kişi ülke içinde ve dışında yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu