Haber

Erzurum ve çevresinde yağmur, kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

AFAD ve Meteoroloji, Erzurum’un da aralarında bulunduğu iller için yağmur, kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Erzurum 12. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Aralık ayında Erzurum’un da aralarında bulunduğu bölgede havanın orta ve çok bulutlu, yağışların sağanak ve sağanak, yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Erzurum ve çevresinde çok kuvvetli ve kuvvetli olması bekleniyor. Bölgede sıcaklıklar mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgârın Erzurum, Erzincan ve Bayburt çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden orta kuvvette fırtına (70-90 km/saat), bazen de dolunay (90-110 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Erzurum 12. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Rüzgârın Erzurum, Erzincan ve Bayburt çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) ve bazen de dolunay fırtına (90-110 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden çatıların çatlaması muhtemel. uçması, ağaç ve direğin düşmesi, ulaşımın aksaması, soba ve baca gazı zehirlenmesi gibi aksiliklere karşı dikkatli olunması ve önlem alınması gerektiği belirtildi.

Meteorolojiden ‘dikkatli olun’ çağrısı

Şiddetli sağanak yağış uyarısında bulunan meteoroloji, bu geceden itibaren Erzincan ve Bayburt illeri ile öğle saatlerinden sonra da Erzurum çevrelerinde kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak yağış beklendiğini ve sağanak yağışın kuvvetli olacağının iddia edildiğini belirtti. (76-100 kg/m2) Erzincan civarındadır. “Yağışların genel olarak yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur, yer yer ise yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, ağaç ve direk devrilmeleri, çatıların yıkılması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor. uçuşlar, buzlanma ve don nedeniyle ulaşımda aksamalar.”

Erzurum’a turuncu uyarı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelinde beklenen sağanak yağış ve fırtına nedeniyle 41 il için turuncu, 31 il için ise sarı uyarı yayınladı. AFAD’dan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Meteorolojiden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmelere göre, 41 il için Turuncu uyarı ve Sarı uyarı olmak üzere toplam 72 il için meteorolojik uyarı yapılmıştır. 31 il.” Uyarı yapılan illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgi verildiği belirtilirken, sarı ve turuncu meteorolojik uyarıların yapıldığı illerde AFAD gruplarının alarma geçtiği açıklandı. Sel, su baskını, yıldırım, toprak kayması, yerel dolu, çatı uçması, ağaç/direk düşmesi, soba/baca zehirlenmesi, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olmaları hatırlatıldı. – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu