Haber

Gazzelilerden İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek etkinliği

Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler, İsrail hapishanelerindeki tutuklulara destek amacıyla Cuma namazını Gazze’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) binası önünde kıldı.

Hamas yöneticisi Usame el-Müzeyni, ICRC binası önünde Cuma hutbesinde İsrail hükümetini hapishanelerdeki Filistinli mahkumlara zarar vermemesi konusunda uyardı.

Gazze Şeridi’ndeki silahlı Filistinli isyancıların nöbet tuttuklarını ve düşmana asla unutamayacakları bir ders vermeye hazır olduklarını ifade eden Muzeyni, “Cezaevlerindeki (Filistinli) tutsaklara yanınızdayız diyoruz ve etmeyeceğiz. Sizi rahat bırakın, biz sizin serbest kalmanız için çok çalışıyoruz.” söz konusu.

Muzeyni, İsrail’in Filistinli mahkumlara karşı “en kötü” insanlık suçlarını işlediğini ve tüm uluslararası yasa ve normları ihlal ettiğini kaydetti.

Cuma namazından sonra katılanlar, “Canımız kanımız sana feda ey tutsak”, “Tutuklulara özgürlük” gibi sloganlar attı.

Filistinli tutuklulara yeni kısıtlamalar

Filistin Tutsaklar Derneği 13 Şubat’ta İsrail’in Nefha ve Celbu cezaevlerindeki koğuşlara nakledilen tutukluların duş saatlerini azaltacağını, gün içinde her koğuşta birer saat duşa izin vereceğini ve su ölçüsünü sınırlayacağını duyurdu.

Dernek, 14 Şubat’ta Nefha Cezaevi’ndeki Filistinli tutukluların baskıcı uygulamalar nedeniyle itaatsizlik eylemi başlatacağını ve eylemin daha sonra diğer cezaevlerine de yayılacağını duyurdu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise dün İsrail’in Filistinli tutuklulara yönelik “kötü muamele ve kısıtlamalara” karşı siyasi, diplomatik ve hukuki girişim başlattığını duyurdu.

Filistin Tutsaklar Derneği’nin verilerine göre İsrail’de 23 cezaevi, gözaltı ve soruşturma merkezinde 160’ı çocuk 4 bin 780 Filistinli bulunuyor. Bunlardan 900’den fazlası idari gözaltında.

“İdari gözaltı” uygulaması, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistinlileri herhangi bir suçlama olmaksızın alıkoyması anlamına gelir. Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar öğrenilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan bir Filistinlinin gözaltı süresi defalarca 5 yıla kadar uzatılabilecek.

haber-sultandagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu