Haber

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısıyla ilgili dosya, değerlendirilmek üzere savcılığa gönderilirken, 6 sanığın tahliyesine karar verildi.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısına ilişkin dosya, görüş alınmak üzere savcılığa gönderildi.

Davada 6 sanığın tahliyesine karar verildi

İSTANBUL – İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı terör saldırısının ortasına bombayı bırakan Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı davada mahkeme, 6 sanığın tahliyesine karar verdi. Dosya, mütalaa hazırlanması için Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi.

13 Kasım 2022 Pazar günü Beyoğlu İstiklal Caddesi’ne bombalı terör saldırısında 6 kişi ölmüş, 99 kişi yaralanmıştı. Olayla ilgili davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 12 tutuklu sanık ve tarafların avukatları hazır bulundu. Bazı tutuklu sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

“Türkiye’ye fikir üretmeye gelmedim, iş yapmaya, çalışmaya geldim”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Ferhat Habeş, “Öncelikle ölenlere Allah’tan rahmet, mekanları cennet olsun. Ben PKK’dan kaçarak Türkiye’ye geldim. Burada evlendim,” dedi. Evlendikten sonra ailemi buraya getirdim. Hiçbir şey görmedim, Türkiye’ye sorun çıkarmak istedim.” Gelmedim, iş yapmaya, çalışmaya geldim. Hasan beni aradı ve “Onlar bizim akrabamız, komşumuz, 3 gün sizde kalsınlar. 3 gün sonra Avrupa’ya gidecekler, bir şey olmaz” dedi. 15-20 gün kadar yanımda kaldılar. Daha sonra ev aramaya başladılar. “Bilal ve Ahlam toplam iki buçuk ay hem atölyede hem de evde kaldılar. Bu süre zarfında kiminle konuştuklarını bilmiyorum, benim yanımda kimseyle konuşmadılar. Ne olduğunu bilmiyorum. suçum şuydu” dedi.

Duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Ahlam Albashir, “Kız kardeşimle görüşmek istiyorum” dedi ancak savunmasına başka bir şey eklemedi. Diğer sanıklar ise mahkemeden tahliyelerini talep etti.

6 sanığa tahliye

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Mahmud Haso, Hadice Alkurdia, Salih Çarkes, Hadir Çarkes, Yasir Al Korali ile suça sürüklenen çocuk AE’nin tutuklu kaldıkları süre nedeniyle tahliyesine karar verdi. Aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 18 sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Dosya görüş alınmak üzere savcılığa gönderildi.

Mahkeme heyeti ayrıca mütalaa hazırlanması amacıyla belgelerin Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Albaşir’e ‘devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü bozma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘halk olma’ suçundan ise 7 yıldan 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası verildi. ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan ‘çocuğu bombalayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. ‘Bombalama yoluyla kasten öldürme’ suçundan müebbet, 5 ağırlaştırılmış müebbet, 99 kişiye yönelik ‘kasten bombalama yoluyla kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 1.930 yıldan 6 aydan 2.970 yıla kadar hapis, Tehlikeli unsurların izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’. 1.949 yıldan 24 yıla kadar toplam 7 defa ağırlaştırılmış müebbet, 1.949 yıl 6 aydan 3.09 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, aralarında firari örgüt lideri Cemil Bayık’ın da bulunduğu diğer şüphelilerin 7 ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 1.938 yıl 3.016 yıl 6 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu