Haber

Tarikat karanlığı: İmam nikahı ve 6 yaşındaki erkek çocuğa cinsel istismar

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG, 6 yaşındayken babasının imam nikahlı ‘nikahından’ ‘evlendiğini’ ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını şikayet etti. 6 yaşındayken 29 yaşındaki müritiyle imam nikahı kıyan HKG’de cinsel tacizin kendisine oyun gibi gösterildiğini anlatıyor.

İşte Birgün’den Timur Soykan’ın haberinden bir bölüm:

Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG, 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Tarikatın lideri Mahmut Ustaosmanoğlu kaderini çizmişti. Kızlar okuyamadı, saçları görünmüyordu. Başı örtülüyken, erkek arkadaşlarının başlarına beyaz şapkalar takıldı.

İddianameye göre:

Babası Hz. Hamza Camii Medresesi’ne gönderildi. Çengelköy’de müritlerin yaşadığı bir apartman dairesinde yaşıyorlardı. Karşı apartmanda ise tarikat mensubu Kadir İstekli vardı ve 29 yaşındaydı.

Henüz 6 yaşındayken HKG’ye gelinliği andıran beyaz bir elbise giydirdiler, Kadir’e gösterip “O artık senin kocan” dediler. Kadir onu bir fotoğraf stüdyosuna götürdü. Birlikte kameraya bakan küçük kız, evcilik oynadıklarını sandı.

Düğünden 4 ay sonra 17 Ağustos 2012’de annesi Fatma Gümüşel onu hastaneye götürdü. Adetleri düzensizdi. Çocuğun istismar edildiğini kısa sürede fark eden doktor polise haber verdi. Savcılık soruşturma başlattı.

’17 YAŞINDAYIM, KENDİ İSTEĞİMLE EVLENDİM’

HKG sözünde kendisine öğretilenleri söyledi. “17 yaşındayım, kendi isteğimle evlendim” dedi. Annesi Fatma Gümüşel de ezberlediği cümleleri tekrarlıyordu. Belli ki tarikat, devlet içindeki temaslarıyla davayı kapatmak için adımlar attı. Soruşturmada önce HKG’nin doğum raporu istenecekti ama savcılık garip bir şekilde bunu talep etmedi. HKG’yi kemik yaşı tespiti için Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne sevk ettiler. Tarikat hazırlıklarını orada yapmıştı. Küçük çocuk hastaneye kaldırılırken yanında babasının liderliğini yaptığı Hiranur Vakfı’nda görevli Mehmet Emin Marangoz da bulunuyordu. Kadir de oradaydı. HKG yerine 21 yaşında bir kadına kemik testi yaptırdılar. HKG hastaneden çıkarken Kadir’in Mehmet Emin Marangoz’a kızdığını duydu. Kadir, “Kız 18 yaşında olsa yeter, neden daha büyük birini getirdin…” diyordu.

4 ay sonra 10 Aralık 2012’de kemik yaşı raporu çıktı. Raporda 17 yaşında olduğunu beyan eden HKG’nin yaşı 21 olarak yer aldı. Buna rağmen kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi akıl almazdı. Sanki bu belgeyi kapatmak için kim devreye girdi? Tarikattaki çocuk kime dayanarak tecavüz cezasına çarptırıldı? İsmailağa Cemaati’ni sık sık ziyaret eden siyasetçilerin bunda parmağı var mıydı?

Savcılık bu kez de Sapanca Nüfus Müdürlüğü’nden HKG’nin doğum kaydını istedi. 1998 doğumlu olup, ayrıca İstanbul Fatih Özel Hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. Yani HKG’nin şartları onaylandı. 2012 yılında doktor ihbarıyla başlayan soruşturmada henüz 14 yaşındaydı ve evliydi. O soruşturmada annesi HKG’nin 17 yaşında olduğunu söylerken, HKG’nin 21 yaşında olduğunu belirten bir tutanak düzenlendi. kemik testinde bir obur tarafından değiştirildi. Savcılık bu dolandırıcılıkla ilgili suç duyurusunda bulundu.

AİLESİNİN ŞİKAYETÇİ OLARAK EVİNDEN ÇIKTI

HKG, yıllarca eziyet çektikten sonra ailesinden şikayetçi olarak evinden ayrıldı. Tecavüzcüsünden boşanmış ve adalet istiyor.

Ancak tüm delillere rağmen şikayeti iki yıl boyunca takip edilmedi. Ne tecavüzcü ne de ailesi tutuklanmadı. Nihayet 30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesi tamamlandı. Savcı iddianamede HKG’nin ailesinin tecavüze göz yumduğunu açıkladı. İddianamede, tarikat lideri Kadir Willed, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel’in zincire vurulmuş çocuğa cinsel istismarda bulunduğu belirtildi. Üç sanığa da en az 27’şer yıl hapis cezası verilmesi istendi. Ayrıca savcı, Kadir İşleli’nin cinsel saldırı hatası nedeniyle ceza verilmesini istedi.

HKG 2012’de kurtarılabilirdi, şimdi 14 yaşındaydı. Ancak gizli eller ilk soruşturmayı kapsıyordu. HKG şimdi İstanbul’dan uzak bir şehirde yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu