Ekonomi

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Mihalıççık’taki maden işçilerini ziyaret etti

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, haklarının verilmediğini iddia ederek Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde yeraltında oturma eylemi düzenleyen maden işçilerini ziyaret etti.

Atalay maden sahasına gelerek bazı işçiler ve sendika üyeleriyle görüştü. Bu arada işletmeci firmanın Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu da bölgeye gelerek Atalay’a süreç hakkında bilgi verdi.

Daha sonra beraberindekilerle birlikte hareketin gerçekleştiği madene inen Atalay, madencilerle birlikte işletmenin açık alanına çıkarak bir süre sohbet etti. Maden işçilerine su ve bazı gıda ürünleri ikram edildi.

Ergün Atalay, maden işçilerine yaptığı konuşmada, işçilerin 31 Ağustos’tan bu yana 1700 metre derinlikte bulunduğunu belirtti.

Hem madencilerle hem de işverenlerle görüştüğünü belirten Atalay, şöyle devam etti:

“İşverenle telefonda konuştum, ‘5 aydır üretim yapmıyorum. Lisansımı vermiyorlar’ diyor. Şimdi ruhsat falan bilmiyoruz, ay sonunda bakkal para bekliyor, ev sahibi para bekliyor, çocuk ve okul para bekliyor, para getirmemiz lazım, kıdem tazminatıyla ilgili. ‘Bu parayı size ve gidenlere 3 ay içinde vereceğiz’ dediler. Üretim yapmıyorum. Yeraltı parasını tepedekilere vermeyeceğim.’ ‘Ekim ayı sonuna kadar mevcut çalışanlara yeraltındaki maaşın aynısını ödeyeceğiz’ dediler.”

Firma yetkililerinin verdikleri sözleri yerine getireceklerini belirten Atalay, işçilerden açlık grevini durdurmalarını ve sorunlar çözülene kadar eyleme devam etmelerini istedi.

Atalay, ihtiyaç halinde 2 saatte bu madene gelebileceğini sözlerine ekledi.

İşçiler madenin girişindeki açık alanda hareketini sürdürecek

Şirketin Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, TÜRK-İŞ Başkanı ile Yıldızlar SSS Holding Yönetim Kurulu Başkanı arasında yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya varıldığını belirterek, “Çalışanlarımız kıyamete kadar yer altı ücretle çalışmaya devam edecek. Onun dışında ayrılmak isteyen arkadaşlarımız varsa 3 taksitle tazminatı ödenecek.” Ödemeler yapılacak.” dedi.

Protestocu madenciler adına konuşan personel, maden girişinde başlattıkları eyleme devam edeceklerini kaydederek, emeklerinin karşılığını almak amacıyla toplu sözleşmeden doğan haklarının ve tazminatlarının bir an önce ödenmesini talep etti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu