Haber

Yeniköy Kuş Cenneti’nde Çevre Felaketi Yaşanıyor

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, Osmaniye’ye 10 kilometre uzaklıktaki Yeniköy Kuş Cenneti sınırları içerisinde nehre dökülen kanalizasyonun çevre felaketine yol açtığını belirterek, “Gördüğümüz gibi bu su arıtılmadan deşarj ediliyor. Ben buradan sesleniyorum. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sesleniyorum; burada bir çevre felaketi yaşanıyor.” ” söz konusu.

Yeniköy’ü ziyaret eden Kaya, köy muhtarı Ahmet Çelik ile görüşerek kendisinden bilgi aldı. Kokudan kendilerini alamadıklarını belirten Çelik, şöyle konuştu:

“Geldiğimiz nokta Osmaniye’nin kanalizasyonunun döküldüğü nokta. Bu noktadan sonraki köy Yeniköy yani bizim köyümüz. Ben köyün muhtarı Ahmet Çelik’im. Köyümüz bu durumdan çok rahatsız. Akşamları ne kapıyı ne de pencereyi açıyoruz. Çok ağır bir koku var. Ayrıca sivrisinekler ve farklı böcekler de var.” “Üremeye başladı. Aynı zamanda hayvanlarımız da bu sudan su içiyor. Köyümüzde herkesin bildiği bir kuş cenneti var. Orada derede yüzen çocuklarımız var. Bu su aynı zamanda tarımda da kullanılıyor.” aşağı köylerde amaçlar.”

“BURADA BİR KATLİAM YAŞANIYOR”

Asu Kaya şunları söyledi:

“Aynı zamanda Osmaniye, Yeniköy, Kırmıtlı, Değirmenocağı, Hemite, Selimiye, Orhaniye ve Endel olmak üzere 8 köy de bu sudan etkileniyor. Aşağıdaki Hemite köyünde hayvancılık yapıldığını biliyorum. Orada inekler, mandalar var. buradan su içiyorum. Çocukların yüzdüğünü gördüm. Aynı zamanda bu bölge Milli Parklar kapsamında kuş cenneti ama burada yoğun bir kanalizasyon deşarjı var. Gördüğümüz gibi bu su arıtılmadan deşarj ediliyor. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sesleniyorum; burada bir çevre felaketi yaşanıyor. Bu su tarımsal faaliyetlerde ve tarımsal sulamada kullanılıyor. “Birçok kişinin yaşadığı bu nehrin çevresindeki doğal alanda da doğal bir katliam yaşanıyor. kuş türleri yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını burada harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu