Haber

Erdoğan’dan Anayasa Mahkemesi yapısında değişiklik mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararını tanımaması ve milletvekili seçilen Can Atalay’ın haklarının ihlal edildiğine karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla başlayan tartışmaları da değerlendirdi. Hataylı milletvekili.

“Öncelikle bireysel başvuruyla ilgili düzenleme yapılabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, “Bireysel başvuruyla ilgili yasal düzenleme yapmak zor değil. Bütün mesele Cumhur İttifakının alacağı karara bağlı.” , atacağı adım. Ancak bireysel başvuru çözüme kavuştuktan sonra çalışma yapılacak.” “Bundan sonra bu kişisel başvurunun dayanacağı kapı hangisi olacak? Yine Anayasa Mahkemesi olacak. Öncelikle Anayasa Mahkemesinin buna hazır olması gerekiyor” dedi. Bireysel başvurunun Anayasa Mahkemesi’ne “hızlandırılması” amacıyla getirildiğini hatırlatan Erdoğan, şu anda Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen 130 bin civarında bireysel başvurunun bulunduğunu belirtti. Erdoğan, “Yani ne yazık ki Anayasa Mahkemesi çalışmalarını hızlandırma amacına ulaşamadı.” dedi.

Yargıtay’ın hukukçulardan, Anayasa Mahkemesi’nin ise valileri ve ekonomistlerinden oluştuğuna işaret eden Erdoğan, “Ama misyonu açısından yük nerede? Yargıtay’ın omuzlarında.”

Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krize ilişkin ise şunları söyledi: “Ben buradaki kavganın tarafı olacak durumda değilim, o ayrı bir konu. Ama konu tahkime gelince tabii ki Hakemlik yapmak bizim görevimiz olabilir. Bu aynı zamanda Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’nın bize yüklediği bir görevdir. Temennimiz doğaldır.” “Eğer bu kadar gerilim olmasaydı” diyen Erdoğan, Yargıtay başkanıyla görüştüğünü, gerekirse Anayasa Mahkemesi başkanıyla da görüşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada Yargıtay lehine tavır alarak yeni Anayasa çağrısında bulundu.

AB ile Hamas konusunda görüş ayrılığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalar ve Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin soruları da yanıtladı.

Gazze’deki duruma ilişkin diplomatik temaslarının sürdüğünü belirten Erdoğan, “Bundan sonra 17 Kasım’da Almanya’yı ziyaret edeceğiz. Almanya’ya yapacağımız bu ziyarette elbette Batı’ya bazı mesajlarımız olacak.”

Erdoğan, değerlendirmelerinde Batı’nın İsrail ve Hamas’a bakış açısı ile Türkiye’nin bakış açısı arasında farklılıklar olduğuna dikkat çekti. Avrupa Komisyonu’nun raporunda Türkiye’nin Hamas’a yönelik tutumuna değinen Erdoğan, “Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye bakış açısı ne yazık ki her konuda yanlış. Burada da bunun tam tersini görüyoruz.” “Avrupa Birliği İsrail’in katliamındaki insanlık onurunu gördü mü, saygı duydu mu? Bu soruları Avrupa Birliği’ne tersten sormamız lazım” diyen Erdoğan, “Yeni ortaya çıkmaya başladılar. Tıpkı Macron’un son hamlesi gibi. Ancak Almanya’da “Acaba Cumhurbaşkanı ve Başbakan nasıl bir tavır sergiliyor? Bunu Almanya’ya yapacakları ziyarette çok daha net göreceğiz” diye konuştu.

“Avrupa Birliği’nin şu anki yaklaşımı maalesef bizim yaklaşımımızla örtüşmüyor. Ancak Almanya ziyaretinin birçok şeyi ortaya çıkaracağını düşünüyorum. Avrupa Birliği de Hamas konusunda tıpkı İsrail gibi düşünüyor. Ama biz onlar gibi düşünmüyorduk. Biz onlar gibi düşünmüyoruz, onlar gibi düşünemeyiz.” Erdoğan, Hamas’ı “terör örgütü” olarak görmediğini vurguladı: “Ben Hamas’a Filistin’de seçim kazanmış bir siyasi parti olarak bakıyorum. Onlar da öyle. Şimdi orada seçimleri kazanan bir Hamas var, o zaman bir siyasi parti var.” “, öyle bakılıyor. Şimdi bizi öyle bir noktaya getirmek istiyorlar ki, ‘Hamas terör örgütüdür’ diyeceğiz. Hayır dostum, terör örgütü değil.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Kasım’da Almanya’ya yapacağı ziyarette Başbakan Olaf Scholz tarafından akşam yemeğinde ağırlanacak. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından da kabul edilecek.

DW/JD, DCU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu