Teknoloji

Intel, Hizmetleri İçin “On Demand” Sistemini Tanıttı

Geçtiğimiz aylarda 12. jenerasyon Alder Lake işlemcilerinin kaynak kodları sızan Intel, kullanıcılarına tehlikeye atmıştı. Ayrıyeten ünlü işlemci üreticisi geçtiğimiz günlerde Samsung ve Google üzere devlerle “Küresel ısınmaya karşı” ortaklık kurmuştu.

Bugün ise Intel, işlemcileriyle birlikte gelen yazılım hizmetlerini “On Demand” yani isteğe bağlı yapacağını açıkladı. Pekala bu sistem kullanıcılara ne üzere yararlar sunacak?

Sadece gereksiniminiz olan hizmeti alabileceksiniz

Normalde Intel işlemcili bir laptop ya da hazır toplanmış bir bilgisayar kasası satın aldığınızda çoklukla üretici firmanın satın aldığı ekstra yazılımlara da sahip oluyorsunuz, Quick Asssist Technology ya da işlemci yükünü dengeleyen Dynamic Load Balancer gibi sistemleri ise tek bir paket halinde satın almanız gerekiyor. Kaldı ki bu paketin meblağı kimi vakit yüzlerce doları bulabiliyor. Lakin bu sistem sayesinde kullanıcılar yalnızca işlemci aldıklarında ya da hazır sistem satın aldıklarında istedikleri hizmetleri satın alabilecek.

Örneğin konutunuzda kendi sunucu sisteminizi kullanıyorsanız ve yalnızca Dynamic Load Balancer yazılımına gereksiniminiz varsa Intel’in resmî sitesinden bu hizmeti satın alabileceksiniz. Şayet hiçbir yazılıma gereksiniminiz yoksa da boşuna para vermek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıyeten bu yeni sistem sayesinde bilgisayar üreticilerinin bu yazılımlara para vermesinin önüne geçerek bazı bilgisayarların fiyatlarını birkaç yüz dolar aşağı çekebilir.

Bu sistem şu anda birinci olarak data merkezlerinin erişimine açılacak lakin Intel, bu sistemin 2023 yılı içinde son kullanıcıya da sunulabileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu