Haber

Osmaniye’de Market Alışverişine Yüksek Fiyat Şikayeti

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye Kadirli ilçesinde pazar alışverişi için gelen bir vatandaş, “Fiyata bakıp geçiyorum. Yapacak bir şey yok. Pazar esnafından Adem Tahta ise, “Milletin parası yok. Bir gün motorine, ertesi gün doğalgaza zam yapılıyor. Nedir? O ne olacak? Ne kadar ileri gidecek? Bir olursa maliyet üç katına, üç olursa beş katına çıkar. Benzin 40 lira, ben: “Arabamla 3 bin lira mazot yaktım. Gidin buradan Mersin’e gelin. Bunu mallara yansıtırız. Bu işi bırakacağız, arabaları satacağız, ben satacağım.” Taşımaya başlayın” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde semt pazarına giden vatandaşlar, eserlerin pahalı olması nedeniyle alamamaktan, pazar esnafı ise satamamaktan şikayetçi oldu. Kadirli’de alışveriş yapmak için markete gelen vatandaşlar şöyle konuştu:

“GÖZLERİNDEN BAKIYORUM, FİYAT İSTEMİYORUZ”

Alışverişe çıkan bir vatandaş, “Çok pahalı alamıyoruz. İncir istiyoruz. 4 tane alabildim.”

Bir başka vatandaş ise, “Bu benim aldığım üç ürün yani akşam pazarında her şey indirimli, indirimli ürünlere bakıyoruz. Fiyatına bakıp geçiyorum. Yapabileceğimiz bir şey yok.

Bir başka vatandaş ise, “Piyasa bizim için pahalı. Alacak gücümüz yok. Her insan alamaz. Her istediğimi alamam, yalan değil. Ben alamam. Diyorum ki” Benim gücüm yok, hiçbir şeyim yok, hiçbir gelirim yok, gün içinde 200 lirayla geldim.” 4 çanta aldım.”

“BU ENFLASYON MİLLETİ YIKTI”

Bir başka vatandaş ise, “Fiyatlar çok yüksek. Geçen sene ile bu senenin fiyatları arasında uçurum var. İnsanlar alışveriş yaparken bir şeyler alıyorlardı, şimdi hiç alamıyorlar. Bu enflasyon milleti mahvetti, çok kötü” dedi. kötü.”

Bir başka vatandaş ise, “Tadı yok, her şeyi pahalı alamıyoruz, yemin ederim. Sadece 2 kilo patates alıyorum. Hiçbir şeyin yanına yaklaşamıyoruz. Her istediğimizi alamıyoruz.”

“PAZARLIKLARA BAŞLAYACAĞIM”

Market esnafı Adem Tahta, “13 liraya aldığımız domatese 15 lira diyoruz ama kimse yok. Ben mazot 40 lira, arabamla 3 bin lira mazot yaktım. Buradan Mersin’e gitmeniz yeterli. Bunu mallara yansıtıyoruz. Bu işi bırakacağız, arabaları satacağız, hamallığı ben başlatacağım.”

Bir başka market esnafı da, “Domatesi 5 liraya veriyoruz. 7.5 liraya aldık ama 5 liraya veriyoruz. Satılmıyor, 5 liraya veriyoruz. Domates Konya’dan geliyor” dedi. 7 lira pahalı. 5 liraya düştüm ama 2 lira zararla veriyorum. Yarın için piyasada yerimiz yok o yüzden 5 liraya veriyoruz” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu