Ekonomi

Goldman Sachs’tan Çin tahminlerinde olumlu revize

Çin’in iktisadında karşı karşıya olduğu en büyük iki risk olan Kovid kısıtlamaları ve emlak kesimindeki ani gerileme büyümede gelecek yıl toparlanmaya ait iyimserliği besleyerek ekonomistlerin kimi kritik iddialarında güzelleştirmeye gitmelerine neden oldu.

Goldman Sachs, Çin’in gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin iktisadın baharda sıfır Kovid stratejisinden çıkışın birinci olumsuz tesirlerinden kurtulması sonrası 2023’ün ikinci yarısı ve 2024’ün başlarında toparlanacağı belirtildi.

Australia & New Zeland Banking Group (ANZ) da Çarşamba günü yaptığı açıklamada gelecek yıl için büyüme varsayımını yüzde 5’in üzerine çıkardı. Morgan Stanley ise bu hafta tüketici harcamalarında bir artış öngördü.

Değişen Kovid kısıtlamaları ve gayrimenkul bölümüne dayanak tesirli oldu

Pekin idaresinin Kovid denetim kurallarını hafifleterek yine belirlemesi ve geçtiğimiz hafta gayrimenkul finansmanına yardımcı olmak için kapsamlı bir tedbir paketi sunmasından bu yana Çin’in görünümüne olan inanç arttı.

Yapılan atakların bilhassa Çin’de şu anda artan Kovid olayları göz önüne alındığında büyümeye çabucak bir dayanak vermesi pek muhtemel olmasa da tüketim üzerindeki baskıyı azaltmaya ve emlak piyasasında yaşanan düşüşe bir taban hazırlamaya yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bloomberg’in Global Başekonomisti Tom Orlik Yeni İktisat Forumu’nda yaptığı açıklamada, “Son birkaç gün bazı beklenmedik iyi haberler getirdi. 2023 için görünüm birkaç gün önce göründüğünden biraz daha parlak duruyor” sözlerini kullandı.

Tahminler üst istikametli revize ediliyor

Bloomberg İktisat Çin’de bu yıl yüzde 3,5 ve 2023’te yüzde 5,7 olarak öngördüğü büyüme tahminlerinde yukarı yönlü artış riski gördüğünü belirtti.

ANZ gelecek yıl için yüzde 4,2 olan büyüme tahmini yüzde 5,4’e yükseltti. Morgan Stanley de bu yıl yüzde 1,7 civarında gerçekleşeceğini öngördüğü özel tüketimin önümüzdeki yıl yüzde 7’ye yükselmesini beklediğini açıkladı.

Goldman’ın ekonomistleri, Çin’in Nisan ayında yeniden açılmaya başlayacağı varsayılan senaryoda, yıllık bazda çeyreklik büyümenin ikinci çeyrekteki sadece yüzde 2’den gelecek yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 10’a çıkacağını öngördü.

Hui Shan liderliğindeki ekonomistler Perşembe günü geçtikleri bir notta, bunun, bu yıl beklenen yüzde 3’ten toparlanarak 2023’te büyümenin yüzde 4,5 olmasına yardımcı olacağını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu